Публікації

О. Філатов: Запропоновані зміни забезпечать функціонування судової влади, яка відповідатиме суспільним очікуванням щодо незалежного та справедливого суду

О. Філатов: Запропоновані зміни забезпечать функціонування судової влади, яка відповідатиме суспільним очікуванням щодо незалежного та справедливого суду

Конституційна Комісія на своєму засіданні 30 жовтня розглядала зміни до Основного закону України, над якими працювала Робоча група з питань правосуддя та суміжних правових інститутів.

Напередодні, нагадаємо, свій висновок щодо проекту змін до Конституції надала Венеціанська Комісія, в якому наголосила, що «остання версія проекту є дуже позитивною і добре підготовленою та заслуговує повної підтримки».

При цьому, Робоча група врахувала остаточні правки “венеціанців”. Зокрема, було уточнено питання щодо утворення та ліквідації судів, юрисдикції судів, імунітету судді, засад судочинства, вимог до судді Конституційного суду України, повноважень Президента України на перехідний період тощо. В проекті також врахована пропозиція Венеціанської комісії щодо повноваження Вищої ради правосуддя ухвалювати рішення про переведення судді з одного суду до іншого після закінчення перехідного періоду.

Відкриваючи засідання голова Конституційної Комісії Володимир Гройсман наголосив: “Зміни до Конституції мають давати відповідь на те, як сьогодні захистити права людини”. На переконання Голови парламенту, надзвичайно важливо повернули довіру громадян України до судової влади.

Голова Робочої групи з питань правосуддя та суміжних правових інститутів, Секретар Конституційної Комісії, заступник Глави Адміністрації Президента України Олексій Філатов звернув увагу присутніх на те, що Проект змін до Конституції в частині правосуддя має не лише підтримку міжнародних експертів. “Було проведене його широке громадське обговорення. Зокрема, такі експертні та громадські дискусії відбулися у Харкові, Львові, Запоріжжі, Дніпропетровську, Івано-Франківську на базі університетів та юридичних факультетів вищих навчальних закладів. У учасників заходів була можливість надавати свої пропозиції та міркування, і багато з них були враховані в остаточному тексті Проекту”, - зазначив він.

“Запропоновані зміни забезпечать функціонування судової влади, яка відповідатиме суспільним очікуванням щодо незалежного та справедливого суду”, - сказав Олексій Філатов.

Присутній на засіданні Секретар Венеціанської Комісії Томас Маркерт наголосив на неможливості одночасного звільнення всіх суддів з метою оновлення суддівського корпусу: “Таке рішення було б можливим в часи закінчення комуністичної ери, коли створювалася нова Конституція. Більше того — це викличе хаос у судовій системі”, - підкреслив він. На думку Томаса Маркерта основою змін повинно стати кваліфікаційне оцінювання судів.

Віце-спікер парламенту, член Конституційної Комісії Оксанад Сироїд теж вважає запропонований проект змін до Конституції успішним: “Він є збалансованим, зокрема в тому, що стосується процедур добору, відповідальності та звільнення суддів. Він містить норми, які вже сьогодні дозволяють йти шляхом очищення судової влади. Ми отримали багато можливостей, які відкривають перспективи впровадження судової реформи”, - заявила вона.

Ректор Національної школи суддів Микола Оніщук наголосив на тому, що Конституційна Комісія виконала завдання, яке перед нею стояло: “Проект змін до Конституції в частині правосуддя є найкращим за часи новітньої історії України. Цьому, очевидно, є декілька пояснень — склад Конституційної Комісії, відмінні комунікації з Венеціанською Комісією та з правовим департаментом Ради Європи, вільна, відкрита, чесна та професійна дискусія на засіданнях Робочої групи, громадські обговорення”, - сказав він.

На переконання Миколи Оніщука, в разі ухвалення Проекту змін до Конституції в частині правосуддя судова система в Україні стане суттєво більш незалежною та неупередженою. “Це дозволить громадянам розраховувати на справедливий розгляд справ, і у розумні терміни. Її ж неухвалення призведе до стагнації в державі”, - підкреслив член Конституційної Комісії.

В результаті голосування Конституційна Комісія схвалила Проект змін до Конституції в частині правосуддя та направила його на розгляд Президенту України.

З текстом Проекту можна ознайомитися за посиланням http://constitution.gov.ua/work/item/id/17

З Висновком Венеціанської комісії можна ознайомитися за посиланням http://constitution.gov.ua/news/item/id/1061

Фото - Прес-служби Верховної Ради України

30 жовтня 2015
Прес-служба Конституційної Комісії
Теги: О.Філатов , Судова реформа , Конституційна комісія

Залишити коментар

 

Авторизуйтесь щоб надіслати коментар

Коментарі